نام کامل:علی همتی,نام مستعار:کیمیا حسابان.آدرس سایت:www.kimiahesaban.com.همکاران:soomar63.com
5 از 5

مرا بخاطر بسپار

ورود
کرج، خ شهید بهشتی، میانجاده، برج تخصصی البرز، بلوک B، طبقه 5 واحد 10 و 11
02634238941
02634238942
09125671815

خدمات کیمیا حسابان

خدمات مورد نظر خود را انتخاب نمایید

بدهی مالیاتی و ممنوع الخروجی

بدهی مالیاتیسبب ممنوع الخروجی می شود

بدهی مالیاتی خود را قبل از سفر کنترل کنید/ ممنوع‌الخروج شدن با ۱۰ میلیون تومان بدهی مالیاتی

ممنوع الخروجی به علت بدهی مالیاتی

دادستان انتظامی در سازمان امور مالیاتی کشوربیان کرد: تنها ده میلیون تومان بدهی در سازمان امور مالیاتی می تواند فرد را ممنوع الخروج کند، که البته شرایط مالیاتی برای اشخاص حقیقی غیرتولیدی می تواند سخت تر نیز باشد.


یکی از ابزار وصول معوقه های مالیاتی ممنوع‌الخروج شدن مؤدیان مالیاتی بدهکار است. طبق ماده ۲۰۲ در قانون مالیاتهای مستقیم، سازمان امور مالیاتی کشور از خروج افراد بدهکار مالیاتی در صورتی که میزان بدهی قطعی آنها برای اشخاص حقوقی تولیدی با پروانه بهره‌برداری از مراجع قانونی از ۲۰ درصد سرمایه ی ثبتی و یا مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان ، برای سایر اشخاص حقیقی و تولیدی از ۱۰ درصد سرمایه ی ثبت شده یا ۲۰۰ میلیون تومان و برای سایر اشخاص حقیقی از ۱۰ میلیون تومان بیشتر باشد، از کشور جلوگیری کند.

بر این اساس سازمان امور مالیاتی برای کم کردن افراد بدهکار ممنوع الخروج و تسهیل قوانین، سقف ممنوعیت خود را تغییر داد. بر اساس ماده ی ۲۰۲ قانون مالیاتهای مستقیم ، اشخاص حقوقی تولیدی که پروانه ی بهره ‌برداری از مراجع قانونی داشته باشند می توانند ۲۰ درصد سرمایه ی خود و تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان بدهی مالیاتی داشته باشند و ممنوع‌الخروج نباشند. اما دیگر اشخاص حقوقی به اضافه ی اشخاص حقیقی تولیدی برای ممنوع‌الخروج نشدن ، نباید بیش از ۱۰ درصد سرمایه ی ثبت شده و یا بیش از ۲۰۰ میلیون تومان را به نظام مالیاتی کشور بدهکار باشند. اما شرایط برای اشخاص حقیقی غیر تولیدی سختتر از موارد قبل است، به طوریکه طبق اصلاحیه قانون، تنها با داشتن ۱۰ میلیون تومان بدهی مالیاتی به سازمان امور مالیاتی می تواند فرد را ممنوع‌الخروج کند. این قانون در حالی است که در گذشته این رقم معادل یک میلیون تومان بوده است. به این ترتیب اشخاص حقوقی تولیدکننده که دارای پروانه بهره‌برداری ۵۰ برابر اشخاص حقیقی و سایر اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی تولیدی ۲۰ برابر اشخاص حقیقی می‌توانند بدهی مالیاتی داشته باشند و ممنوع‌الخروج نشوند.

دادستان انتظامی در سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به این سوال مطرح شده که اشخاص حقیقی و حقوقی چگونه از میزان بدهی مالیاتی خود مطلع شوند؟ گفت: ابلاغ برگه‌ های مالیاتی همانند برگ تشخیص، قطعی یا دعوت به هیات در طول فرآیند رسیدگی کار تا وصول شدن مالیات هر یک به نوعی به منزله ی اعلام بدهی به مودیان مالیاتی تلقی میشود که ابلاغ مطرح شده بر اساس مواد ۲۰۳ الی ۲۰۹ قانون مالیات مستقیم به دو شکل قانونی و یا ابلاغ شخصی (ابلاغ واقعی) انجام میشود.

این مقام مسئول همچنین اضافه کرد: بنابراین فعالان اقتصادی با ثبت نام کردن در نظام مالیاتی کشور و با الزام به رعایت دقیق تکالیف قانونی خود از میزان بدهی مطلع شوند. همچنین می توانند با مراجعه به حوزه ‌های مالیاتی نیز می‌توانند اطلاعات کامل و جامعی در این زمینه کسب کنند. همچنین با توجه به سامانه‌ های پیامکی موجود در نظام مالیاتی، در صورت درج شماره ی تلفن همراه معتبر و صحیح ، کلیه ی مراحل و اقدامات صورت گرفته به اطلاع همه ی مودیان مالیاتی خواهد رسید که شامل ممنوع‌الخروج شدن هم می شود.

در همین راستا و در پاسخ به این سوال که چرا بعضی افراد در فرودگاه از ممنوع‌الخروج شدن خود مطلع میشوند در عین اینکه فعالیت اقتصادی نداشتند، اظهار کرد: این چنین مواردی بسیار کم اتفاق می‌افتد که اکثرا مربوط به اشخاصی است که بستگان یا آشنایان آنها با سوء استفاده کردن از اطلاعات هویتی آنان اقدام به ثبت شرکت، فعالیت بازرگانی و یا سایر اقدامات در این راستا کرده‌اند؛ در این جور موارد اقدام خاصی از طرف سازمان مالیاتی متصور نیست و همانند دیگر فعالان اقتصادی اطلاع‌رسانی میشود. تنها می شود توصیه کرد که مردم در حفظ و صیانت از مدارک هویتی کوشا باشند و همچنین حتما قبل از خروج از مرز با مراجعه به اداره ی کل گذرنامه از وضعیت خروج از کشور خودشان مطلع شوند.


کاربر گرامی؛ شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات مشاوره ای رایگان؛ با شماره تلفن 02600000000 و یا با شماره همراه 09120000000 تماس حاصل فرمایید و یا با استفاده از فرم زیر؛ درخواست تماس نمایید تا در کوتاهترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم.

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
 • نظری ارسال نشده است

ویژه ها

 • نظری ارسال نشده است

پسندها

 • نظری ارسال نشده است

استقرار برترین نرم افزارهای مالی

 • 1-dasht.jpg
 • 2-sepidar.jpg
 • 3-holoo.jpg
 • 4-parmis.jpg
 • ghias.jpg
 • mahak.jpg
 • parse.jpg
 • rafe.jpg
کرج، خ شهید بهشتی، میانجاده، برج تخصصی البرز، بلوک B، طبقه 5 واحد 10 و 11
02634238941
02634238942
09125671815
نمایش

درخواست تماس شناور

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)